Regeneracja po zabiegach chirurgicznych

„Podstawą uszkodzenia tkankowego – nie chcę powiedzieć, że wszystkich patologii – jest niedotlenienie, czyli hipoksja. Zmiany, które zachodzą w tkankach, martwica i obrzęki są spowodowane tym, że na pewnym etapie rozwoju choroby tlen nie dopływa do tkanek. Tkanki przechodzą na metabolizm beztlenowy i rozwijają się zmiany związane z martwicą. A my podawanym pod ciśnieniem tlenem maksymalnie nasycamy hemoglobinę. Hemoglobina łączy ze sobą tyle tlenu, ile może. Ale pamiętajmy, że krew to też osocze, tkanka płynna. Tam również, podając tlen pod zwiększonym ciśnieniem, jesteśmy w stanie wytworzyć takie warunki, że tlenu rozpuszcza się o wiele, wiele więcej. Ten tlen z jednej strony maksymalnie powiązany z hemoglobiną, z drugiej maksymalnie rozpuszczony w osoczu dociera do tkanek. Powoduje, że zmniejsza się obrzęk i rozszerzają się naczynia. Tlen wywołuje również dość spektakularny efekt, zwany w fizjologii efektem Robin Hooda – poprawia przepływ krwi w tkankach niedotlenionych, kosztem tkanek dobrze natlenionych, wpływa na tworzenie się naczyń krwionośnych tam, gdzie ich nie ma, gdzie ich zabrakło, powodując, że tworzą się nowe kanały, którymi może dotrzeć do tkanek, a także pobudzić komórki, które są odpowiedzialne za mechanizmy obronne, jak działanie antybakteryjne. Hiperbaria jest metodą numer jeden w przypadkach rozwoju zakażeń spowodowanych działaniem bakterii beztlenowych, które uwielbiają środowisko, gdzie nie ma tlenu. My zmieniając te warunki, powodujemy, że te bakterie po prostu zamierają” –

cytat z wywiadu dla Tygodnika Przegląd z dr n. med. Maciejem Naskrętem, adiunktem w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pracującym w Mazowieckim Centrum Terapii Hiperbarycznej przy szpitalu MSWiA w Warszawie.Poniżej link do wywiadu.

http://www.tygodnikprzeglad.pl/zycie-tlenem/

Jak wiemy główną przyczyną braku gojenia się ran jest ich niedotlenienie ,skutkiem czego powstają martwice.Tlenoterapia hiperbaryczna z wielkim powodzeniem stosowana jest w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych ponieważ znacznie skraca ten czas. Dzieje się tak ponieważ tlen pod ciśnieniem przenoszony jest nie tylko przez hemoglobinę ale także rozpuszcza się w osoczu krwi,dzięki czemu  następuje maksymalne dokrwienie tkanek a tym samym szybka i skuteczna  regeneracja organizmu.Terapia tlenowa zwiększa liczbę multipotecjalnych komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek i również mają kluczowy wpływ na szybkie gojenie się ran. Kolejnym ważnym elementem terapii w komorze hiperbarycznej jest to że  ogranicza ona  wszelkie zakażenia i powikłania po zabiegach chirurgicznych. Dzięki gwałtownemu wzrostowi tlenu w organizmie  przyspieszona zostaje regeneracja nabłonka, tworzą się  nowe naczynia krwionośne. Należy również  dodać ze pobyt w komorze hiperbarycznej zmniejsza obrzęki tkanek i utratę płynów a także wzmacnia układ immunologiczny. Chirurdzy zalecają terapie hiperbaryczną szczególnie pacjentom, którzy mają problemy z gojeniem się ran, jak i tym którzy trudno przechodzą rekonwalescencję i znacząco chcą skrócić jej czas.