Medycyna sportowa
Środowisko zwiększonego ciśnienia występujące wokół Pacjenta w komorze hiperbarycznej przyczynia się do zwiększonej absorpcji tlenu przez organizm. Dostawa większej ilości tlenu i to przy wysokim ciśnieniu przyczynia się do stymulacji szpiku kostnego do produkcji komórek macierzystych, przez co w krwiobiegu znajduje się ich ośmiokrotnie więcej niż w zwyczajnych warunkach.
Podwyższone stężeniu tlenu we krwi przyczynia się również do dostarczenia większej ilości tlenu do narządów i stymuluje naturalny proces gojenia ran. Dzięki tym właściwościom komory hiperbaryczne wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej. Przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji, a także zwiększenia wydajności i wytrzymałości organizmu. Coraz większa liczba sportowców decyduje się na zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej przy powrocie do aktywności fizycznej po kontuzji lub spadku wydajności. Rehabilitacja sportowa pozwala znacznie szybciej i ze zdwojoną siłę wrócić do zdrowia.
Zastosowanie terapii hiperbarycznej przyczynia się do:
- zmniejszenia obrzęku po uszkodzeniach,
- skrócenia czasu rekonwalescencji,
- zwiększenia ilości molekuł ATP,
- wyeliminowania problemu „zakwaszenia mięśni”,
- zmniejszenia czasu regeneracji organizmu po ćwiczeniach.
Na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, iż w wyniku zabiegu ośmiokrotnie zwiększa się liczba krążących w organizmie komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek i powodując ich regenerację. Jak wiadomo wydolność organizmu jest silnie uzależniona od kondycji fizycznej sportowca. Wielokrotnie udowodniono,że korzystanie z komory hiperbarycznej zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia zawodnika.
W badaniu przeprowadzonym w Szkocji z udziałem piłkarzy, stwierdzono iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku i obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien oraz związanych z tym urazów zmniejszył się o 70%(!!), przy wykorzystaniu tlenoterapii hiperbarycznej.W rzeczywistości skuteczność terapii Hiperbarycznej stosowanej w sporcie jest bardzo dobrze udokumentowana. W związku z tym zespoły z profesjonalnych lig NBA, NHL, NFL wykorzystują Komory Hiperbaryczne w procesie treningu swoich zawodników.W przygotowaniu zawodnika do startów w różnego rodzaju konkurencjach wytrzymałościowych, ważne jest aby szczyt wydolności organizmu miał miejsce w odpowiednim czasie, tak więc plan treningowy musi zawierać czas na odpoczynek i regenerację sił, aby zagwarantować że w momencie startów organizm nie będzie przemęczony. Okresy te są konieczne ponieważ czas regeneracji ma fizjologiczne ograniczenia. Wymagający plan treningowy jest niezbędny w przygotowaniu organizmu sportowca do konkurencji.
Zasadniczym elementem tego szkolenia sportowego jest stałe obciążenie organizmu z narażeniem go na utratę sprawności. Nawet w przypadku braku kontuzji, zawodnicy często doświadczają bóli po treningu. Ten dyskomfort powstaje z powodu małych uszkodzeń tkanki mięśniowej, wiązadeł, ścięgien,…, które powstają podczas ekstremalnego wysiłku. Mikrouszkodzenia mięśni powstałe podczas treningu są niezbędne do budowania siły zawodnika. Natomiast zdolności sportowe są ograniczone tym jak szybko wyczynowiec potrafi zregenerować swój organizm po wszelkiego rodzaju uszkodzeniach.Dzięki terapii hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić większe dawki tlenu, a on sam jest transportowany nie tylko z czerwonymi krwinkami, ale także w osoczu. Ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu wzrasta nawet 16-krotnie podczas terapii.Jak pokazują badania, metoda ta pozwala zwiększyć wydolność organizmu nawet o 10 %.
Poza tym dzięki terapii hiperbarycznej:
– zmniejsza się czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach,
– zmniejsza się obrzęk po uszkodzeniach;
– zwiększa się ilość molekuł ATP,
– zanika efekt „zakwaszenia mięśni”,
– skraca się czas regeneracji organizmu po treningu,