Co to jest terapia hiperbaryczna?
Terapia hiperbaryczna to nieinwazyjna metoda terapeutyczna wykorzystująca 100% tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym, znajdujący się w specjalnym pomieszczeniu – tzw. komorze hiperbarycznej. Ideą terapii hiperbarycznej jako metody leczenia jest poprawienie naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń. Obecnie komora hiperbaryczna jest często wykorzystywana jako terapia wspomagająca leczenie wielu chorób i dolegliwości.
Na czym polega terapia hiperbaryczna?
Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Czas trwania terapii – jednej sesji
Cała sesja terapeutyczna składa się z przygotowania pacjenta – przebranie się w specjalne ubranie oraz wysłuchanie instrukcji co się będzie działo i co należy robić. Po wejściu do komary pacjent odpoczywa tam i relaksuje się. Komora hiperbaryczna potrzebuje około 10 minut by uzyskać odpowiednie ciśnienie. Następnie następuję sesja terapeutyczna która trwa 60 minut. Po tym czasie potrzebujemy około 10 minut na stopniowe obniżanie ciśnienia by można było bezpiecznie opuścić komorę.
Wskazania:
- przewlekłe zmęczenie
- niedotlenienie tkanek i choroby z tym związane
- choroby układu krążenia, np: miażdżyca, nadciśnienie
- choroby układu nerwowego, np: ADHD, autyzm, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, SM, itp
- grzybice
- obrzęki
- trudno gojące się rany / stopa cukrzycowa
- zaburzenia potencji
- wspomaganie leczenia niepłodności
- spowolnienie procesów starzenia
- wspomaganie leczenia po zabiegach medycyny estetycznej
- wspomaganie leczenia po zabiegach chirurgicznych
- anemia
- migreny
- depresje
- profilaktyka chorób przewlekłych
- choroby autoagresywne
- przewlekłe stany zapalne
- niektóre zaburzenia immunologiczne
- przewlekłe choroby skóry: łuszczyca, trądzik, pokrzywka wysypka, rumień, AZS
- wspomaganie leczenia nadwagi i otyłości
- zaburzenia układu pokarmowego ( w tym problemy z wchłanianiem)
- zatrucie tlenkiem węgla / zator gazowy
- przeszczepy skórne
- nagła głuchota
- martwica główki kości udowej
- złamania / urazy stawów i tkanek miękkich
- owrzodzenia
- oparzenia
- regeneracja po chemioterapii (min. 6 tyg po zakończonej terapii)
- borelioza